Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

5-skills-for-effective-communication1

5 patarimai: kaip kalbėti, jog tave suprastų kiti

Visiems yra tekę susidurti su situacija, kai nesusikalbėjimas sukeldavo juoko audrą. Tačiau, žinoma, būna ir liūdnesnių atvejų, kai dėl nesusikalbėjimo neatvykstate į susitikimą ar laukiate draugo, kuris kuo ramiausiai laiką leidžia kino teatre. Tad, ką reikėtų žinoti, norint savo kalbą padaryti aiškesne?

Konkretinkite žodžius. Pvz., vaikinas savo draugui giriasi, kad nusipirko naują automobilį, tikėtina, kad draugas paprašys patikslinti, kokia yra automobilio markė, kokia yra automobilio techninė charakteristika, spalva ir pan. Tad tiek kalbant su draugu, tiek didesnei auditorijai žmonių verta kuo konkrečiau pateikti norimą informaciją, jog klausytojui nekiltų papildomų klausimų.

Nepalikite savo kalboje dviprasmybių. Esant situacijai, kai klausytojas turi galimybę rinktis iš į galvą atėjusių kelių minčių, didelė tikimybė, kad pasirinks ne tą, kurią jūs turėjote galvoje. Tad visada verta aiškiai pateikti informaciją, jog dviprasmybės nesudarytų papildomų kėblumų jums ir klausytojui.

Plėskite savo žodyną. Kuo didesnis žodžių ,,bagažas’’ tuo jums yra lengviau komunikuoti. Pamiršus ar ieškant tiksliausio žodžio apibūdinti norimai situacijai, visada rasite tinkamiausią žodį. Tad patarimas, skaitykite knygas, žiūrėkite filmus, nežinodami kokio nors žodžio reikšmės, bandykite ieškoti atsakymo žodynuose, turėtų pavykti.

Sutikime, kad šiuo metu viskas itin dažnai kinta, gyvename informaciniame amžiuje, kai vakar girdėta informacija buvo naujiena, po savaitės ji jau niekam nebeįdomi. Tad aptardami informaciją, pateikdami atlikto tyrimo rezultatus ir kt. informaciją nurodykite teikiamos informacijos laikotarpį.

Atsižvelkite į pašnekovo atstovaujamą kultūrą. Lietuvai esant Europos Sąjungos nare beveik visos pasaulio šalys mums yra pasiekiamos. Tačiau akivaizdu, kad kultūros skiriasi, pvz.: žodis ,,taip’’ vienose šalyse gali reikšti, tik sutinku, kitose kultūrose šis žodis gali būti interpretuojamas ir taip, ir ne. Verta žinoti, kad esant kultūriniams skirtumams taip pat reikėtų vengti pokalbių ir apie religiją, politiką, pinigus ir pan. Būnant su kitataučiais verta stebėti jų neverbalinę komunikaciją, kuri siunčia tam tikrus nežodinius signalus, ženklus.

 

Straipsnis parengtas remiantis knyga ,,Bendravimo psichologija šiuolaikiškai’’ ir ,,Helpguide’’ išleistu vadovu – ,,Effective Communication Improving Communication Skills in Your Work and Personal Relationships.’’

 Be raštiško Oratorių mokyklos sutikimo, tekstą kopijuoti yra draudžiama.

Pažvelk savo baimei į akis!

Publikos baimė

Publikos baimė

Pabėgusių minčių baimė

Pabėgusių minčių baimė

Baimė likti nesuprastam

Baimė likti nesuprastam