Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

staging-258631_960_720

Improvizacija daugiau nei juokui

Improvizacija – gyvo teatro forma, kurioje vieta, personažai ir dialogas kuriami be išankstinio pasirengimo. Improvizacija yra daug daugiau nei pramoga. Komandinis darbas, bendradarbiavimas, klausymas, bendravimas, gebėjimas spręsti problemas ir prisitaikyti – visų šių ir daugybės kitų įgūdžių mokomasi improvizuojant.

Improvizuojant, net auditorijos nariai gali pateikti įvairius žodžius ir kitokius raginimus, kad trupė sukurtų šou. Tam, kad įveikti iššūkius, aktoriai turi veikti sinchronizuotai, prisitaikyti prie naujų, nelauktų įvykių ir pokyčių, laužyti jau įvestas taisykles kuriant naujas.

Siekiant sukurti pasitikėjimą ir raportą tarp improvizacinės grupės narių bei atsipalaiduoti, atliekama galybė įvairių improvizacinių pratimų bei žaidimų. Tokie žaidimai skirti sukurti energiją ir praktikuoti sakyti „TAIP“ savo komandos nariams, nepaisant kokia keista ar kvaila gali pasirodyti situacija. „Improvizuojant, susidursite su situacijomis, kai pasakysite ką nors visiškai kvailo ir jei nei vienas tavo komandos narys Jūsų nepalaikys, liksite kvailio vietoje“ teigia Frank Garland. Improvizacija, ne grupės, o komandinis darbas, kur vyrauja pasitikėjimas bei palaikymas siekiant sekmės.

Improvizuojant ugdomos minkštosios kompetencijos, tokios kaip aktyvus klausymas, gebėjimas įsitraukti, priimti ir apdoroti informaciją bei greitai reaguoti į kintančią situaciją. Improvizuojant nėra laiko ilgiems apsvarstymams, reikia veikti „čia ir dabar“, asmuo turi gebėti susidoroti net ir su pačiomis netikėčiausiomis situacijomis. Eidamas improvizuoti žmogus turi pasitikėti savimi, kad nepaisant nežinomybės, jis įveiks ir pačias keisčiausias situacijas.

Improvizacija stiprina socialinius ir tarpasmeninius gebėjimus. Ilgainiui, žmogus lengviau priima skirtingą požiūrį, religiją, kultūrą, vertybes. Žmogus vis patogiau jaučiasi naujoje aplinkoje, bendraujant su naujais žmonėmis. Tai puikiai pastebima besikeičiančioje žmogaus neverbalinėje kalboje. Daug lengviau ir lanksčiau žiūrima į naujas pažintis, lengviau prisitaikoma prie darbo dideliuose kolektyvuose. „Improvizacija prajudina socialinius raumenis“ teigia Garland, sustiprindama ir įkvėpdama pasitikėti savimi.

Dėl išvardintų priežasčių įvairios organizacijos reguliariai samdo improvizacines trupes individualiems seminarams, kad padėtų darbuotojams tobulinti šiuos įgūdžius visame pasaulyje. Pavyzdžiui, advokatai mokomi, kaip apklausti liudytojus, gydytojai mokosi su aktoriais, vaidinančiais pacientus ir pan. Harvardo ir kituose aukšto lygio universitetuose plačiai taikomi teatro metodai.

Improvizacinės situacijos tarsi metaforinė erdvė situacijoms, su kuriomis susiduriame kasdieną. Ypatingai smagu būti tokioje žaismingoje ir dosnioje aplinkoje, kai visą ką išbandai vėliau gali pritaikyti savo asmeniniame gyvenime ir darbinėje aplinkoje.

Registracija į viešojo kalbėjimo mokymus Oratorių mokykloje el.p.: info@oratoriumokykla.lt arba tel.: 8 640 60089

Straipsnis parengtas remiantis www. news.harvard.edu.

Be raštiško Oratorių mokyklos sutikimo, tekstą kopijuoti yra draudžiama.

Pažvelk savo baimei į akis!

Baimė žiūrėti į akis

Baimė žiūrėti į akis

Baimė paraudonuoti

Baimė paraudonuoti

Baimė nuvilti kitus

Baimė nuvilti kitus