Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

Kaip atrasti pagrindinę idėją kalbai?

screenshot1Šiuo metu dažnai galime išgirsti, jog kokio darbo besiimtume labai svarbu prieš jį pradedant įgyvendinti – turėti idėją: ką norime padaryti, ką pasakyti, kokių veiksmų besiimti, kad tai pasiektume. Lietuvių kalbos žodyne žodis – IDĖJA apibrėžiamas, kaip: ,,Mintis, sąvoka, atspindintis objektyviąją žmogaus tikrovę sąmonėje.’’ Pasak Kriso Andersono, TED organizacijos prezidento: ,,Idėja yra bet kas, kas gali pakeisti žmonių pasaulį.’’ O Jūs ar turite idėjų vertų didelės auditorijos?

Tačiau natūraliai kyla klausimas: kokia turėtų būti idėja, jog būtų verta ją pranešti platesnei auditorijai? Galbūt tokios idėjos būna, tik pas mokslininkus, garsius verslininkus, politikus, aktorius? Pasak žymiausių konferencijų TED organizatoriaus K. Anderso, NE. Jo nuomone, atsistojus kalbėti, svarbiausia pasakyti ką nors vertingo, suvokti, kad auditorijos mintyse įžiebiate patrauklią idėją, darote stebuklą, kuris gali pakeisti auditorijos požiūrį į pasaulį. Svarbu suprasti, kad jūsų kalba gali pakeisti auditorijos gyvenimą amžiams, todėl bet kuriai kalbai vertėtų rimtai ir atskaingai ruoštis. Dažnas pavyzdys, kaip pranešėjai atsistoję kalbėti be idėjos – ,,tauškia“ ilgai ir nuobodžiai, tačiau auditorija taip ir lieka nesupratusi, ką buvo norėta pasakyti. Taip atsitinka dėl to, kad pranešėjas neišsigrynino pagrindinės minties, tiksliai neįsivardijo sau: kokia bus auditorijai skleidžiama žinutė.

Didžiausi kritikai esame patys sau, ne susirinkusi auditorija, ne šeimos nariai, ne kolegos ir draugai. Taip, taip, dažniausiai niekas mūsų taip nekritikuoja, tik mes patys save, juk nuolat kažko nepadarome, arba padarome ne taip kaip tikėjomės. Gal gavote užduotį mokykloje, universitete, darbe, o gal turite pristatyti savo tyrimo rezultatus bendruomenės nariams, gal turėsite parengti pristatymą apie savo organizaciją atvykusiems užseniečiams? Dažniausiai pirma mintis atkeliauja tokia, kad ką reikės pasakyti susirinkusiai auditorijai, juk nepadarėte nieko išskirtinio, kas būtų vertas didesnio auditorijos susidomėjimo. Tada susimąstote, kad kažin ar turite įdomų pomėgį, tiksliau ar išvis jį turite, o originalios mintys atrodo, jog išvis jūsų neaplanko… Taip, sutikime pradžia tikrai sudėtinga. Tačiau yra ir unikalių dalykų, kuriuos turite tik JŪS, tai UNIKALI PATIRTIS, tad verta tuo patikėti. Jūsų PATIRTIS jus praturtina ir suteikia išskirtinumo. Puikia kalbos idėja gali tapti JŪSŲ PATIRTIS, PRISIMINKITE KĄ ESATE PATYRĘS, IŠBANDĘS.

Straipsnis parengtas remiantis C. Anderson knyga, praktiniu vadovu ,,TED TALKS VIEŠASIS KALBĖJIMAS“.

Be raštiško Oratorių mokyklos sutikimo, tekstą kopijuoti yra draudžiama.

Pažvelk savo baimei į akis!

Minčių dėstymo baimė

Minčių dėstymo baimė

Baimė likti nesuprastam

Baimė likti nesuprastam

Baimė būti savimi

Baimė būti savimi