Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

„ Būrelyje reikia įjungti savo kūrybiškumą ir gebėti laisvai mąstyti, jog sugalvotum kuo daugiau idėjų.“

Kaip prisiminti kalbą?

Oratoriaus gyvenime būna tokių situacijų, kai norisi pradėti kalbą, tačiau galva atrodo tuščia, o visi žodžiai užmiršti. Deja, tuo metu Oratorius negali atsiminti ką nori pasakyti, jo kalbos laikas eina, o auditorija nekantraudama laukia kalbos pradžios, tačiau galvoje jokių minčių. Tokių momentų Oratoriaus gyvenime tikrai pasitaiko, tad „Oratorių mokykla“ nori pasiūlyti kelis būdus kaip reikia tinkamai iš anksto ruoštis kalbai, kad  nepamirštumėte, ką norite pasakyti ir jaudulys „nepakištų“ kojos.

Garsiai repetuoti. Viešojo kalbėjimo treneriai ir lektoriai kaip vieną geriausių priemonių atsiminti kalbai rekomenduoja kalbos repeticiją. Tačiau praktikuotis reikėtų pradėti ne prieš 1 dieną, o mažiausiai prieš 3 dienas, 3 kartus per dieną ir tam skirti 15 – 20 min. Taip pat, atmintį teigiamai veikia ir žmogaus balsas, tad  kalbą rekomenduojama įsirašyti ir vėliau įrašą pasileisti važiuojant automobiliu ar prieš užmiegant.

Taisyklė 3×5. Praktikuokitės. Išvenkite vienos ilgos repeticijos. Vietoj to, padalykite kalbą į trumpus skyrius ir 3 kartus per dieną, 5  dienas iš eilės kartokite kalbą. Išbandę šį metodą sulauksite neįtikėtinų rezultatų. Atmintis pradeda stimuliuoti labai greitai ir efektyviai. Kartojimo dažnis padeda atminčiai.

Susikurti pagrindinius žodžius ir frazes. Individo atmintis geriausiai įsimena sąvokas, o ne pavienius žodžius. Tai vadinama kulkos metodu, kai siekiama įsiminti tik pagrindinę sąvoką, mintį ir ją aiškinti savais žodžiais, interpretuoti. Taip yra daug lengviau įsiminti reikiamą medžiagą, kadangi išmokus tekstą atmintinai ir užmiršus bent kelis žodžius galima užstrigti ir pamiršti visą kalbą.

Pasitelkti regimąją atmintį. Pradėkite naudoti regimąją atmintį. Kiekvienai norimai atsiminti sąvokai, paimkite pagrindinį, ją geriausiai atspindintį žodį ir apverskite jį aukštyn kojomis, vizualiai jį padidinkite, pakeiskite šriftą, spalvą, tokius žodžius reikėtų užsirašyti aplinkoje, kurioje dažniausiai būnate. Žodžio apvertimas aukštyn kojomis sąvoką daro labiau atsimintiną ir padeda jai užsilaikyti žmogaus atmintyje. (Žinoma, tai yra pritaikyta pasiruošimui namuose, o ne auditorijai.)

Naudoti paveikslus. Atmintis lengviau įsimena reikiamą informaciją, kai ne tik girdi, bet ir mato vaizdus, tuo metu atmintyje susiformuoja asociacijos, kurios padeda nepamiršti kalbos pagrindinės minties. Repetuojant kalbą siūloma susikurti sau vizualius paveikslėlius, infogramas, simbolius ir pan., kas individui primintų konkrečią sąvoką, pagrindinę mintį, anot psichologų, tai yra vienas iš geriausių būdų ruošis kalbai, pristatymui. Taip pat ir kalbos metu puikus pagalbininkas yra vizualus turinys, kuris padeda ne tik oratoriui, bet ir auditorijai įsiminti tekstą.

Papasakoti asmeninę istoriją. Žmonės mokosi geriau ir įsimena daugiau, kai kalbantysis pasakoja jiems istoriją. Kadangi situacija, kurią oratorius patyrė turi natūralią seką, asmeninė istorija gali kalbančiajam padėti prisiminti svarbiausius kalbos aspektus. Reikėtų turėti įdomią istoriją, galima remtis prasmingais socialiniais tyrimais ir pan.

Oratorių mokykloje yra laukiami visi, kurie nori kalbėjimo baimei pažvelgti į akis. :)

Daugiau informacijos el.p.: info@oratoriumokykla.lt

Straipsnis parengtas remiantis internetiniu puslapiu: www.diresta.com

Be raštiško Oratorių mokyklos sutikimo, tekstą kopijuoti yra draudžiama. 

Pažvelk savo baimei į akis!

Vertinimo baimė

Vertinimo baimė

baime apsijuokti

Baimė apsijuokti

Minčių dėstymo baimė

Minčių dėstymo baimė