Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

Kaip rasti tinkamą viešojo kalbėjimo temą?

Screenshot 2023-01-18 at 14.39.49Dažnai iš dalyvių girdime tokius komentarus:

„Aš galėčiau kalbėti, tik man pasakykite apie ką.“ „Man baisiausia, kad aš nežinau apie ką kalbėti.“ „Kaip man žinoti kas auditorijai įdomu?“

Ir tai atskleidžia tikrovę, kad pasakyti kalbą prieš auditoriją ne retai yra iššūkis. Tačiau dar didesniu iššūkiu tampa kalbos temos pasirinkimas.

Surasti ir pasirinkti įdomią, aktualią, įtraukiančią kalbos temą tau padės šie patarimai:

Žinok renginio temą ir tikslą. Visada prieš ruošiantis kalbai skirk dėmesio išsiaiškinti renginio pobūdį ir pagrindinius jo motyvus. Nors tai atrodo savaime suprantama, tačiau dauguma kalbėtojų vis dar naudoja paruoštas šablonines kalbas, kurios nėra pritaikytos konkretaus renginio temai ir tikslui. Kartais kalbėtojai ruošiasi sakyti kalbas, tačiau tik paskutinę akimirką sužino, kad jų tema nėra susijusi su renginiu.

Pažink auditoriją. Prieš pasirinkdamas temą skirk laiko ir dėmesio išsiaiškinti ką bendro turi auditorijoje esantys žmonės: kodėl jie čia susirenka? Ko tikisi? Kokie jų bendrumai: amžius, lytis, išsilavinimas, patirtys, užimtumas, interesai, pomėgiai ir kiti juos apibūdinantys veiksniai?

Susiek su savimi. Visada yra puiki idėja kalbėti tema, kuri tave, kaip pranešėją, domina asmeniškai. Tai turėtų būti tavo žinių ir patirties derinys. Galvodamas apie renginio pobūdį ir susirinkusią auditoriją pagalvok kas tau pačiam būtų įdomu išgirsti ir ką gali papasakoti. Radus temą, kuri „kabina“ asmeniškai bus daug lengviau tyrinėti, ruoštis ir kalbėti.

Pasisemk įkvėpimo iš aktualijų. Pasidomėk naujausiomis žiniomis, susijusiomis su galima tema. Ką apie tai rašo, kalba viešojoje erdvėje, spaudoje, knygose? Kokios populiarios tendencijos? Kokie pagrindiniai klausimai ir iššūkiai vyrauja? Įdomūs, populiarūs, įtraukiantys faktai ir žinios, padarys kalbą labiau įtraukiančią ir aktualią, tuo pačiu padės emociškai įtraukti klausytojus į temą.

Smegenų šturmo idėjos. Pasiimk popieriaus lapą ir rašyk galimas kalbos temas. Tarkis, klausk, prašyk pagalbos draugų, pažįstamų, šeimos narių. Kas jiems įdomu? Pravartu turėti nuolat pildomą galimų temų sąrašą. Nuolat užsirašyk visas kilusias idėjas, kad esant reikalui turėtum iš ko pasirinkti ir nuspręsti dėl konkrečiam renginiui aktualios temos.

Iš pasiruošto sąrašo atsirink labiausiai tinkamą temą, kuri tavo manymu labiausiai tinka renginiui, atliepia į auditorijos lūkesčius ir tą, kuria tau asmeniškai įdomu kalbėti ir pradėk ruoštis.

Visada prisimink, kad Oratorių mokykla skirta tau, jei jauti, kad reikia pagalbos pasirenkant temą, ruošiant pristatymą, ir drąsiai įtaigiai perteikiant žinią. Čia kuriama saugi, palaikanti erdvė.

Ateik, patarsime, padrąsinsime ir padėsime lipti į bet kokią sceną su maloniu jaudulio jausmu.

Naujos mokinių ir suaugusiųjų grupės. Registracija vyksta. www.oratoriumokykla.lt arba info@oratoriumokykla.lt

Pažvelk savo baimei į akis!

Baimė nepatikti

Baimė nepatikti

baime apsijuokti

Baimė apsijuokti

Baimė pajudėti

Baimė pajudėti