Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

Kalbėk viešai laisvai – žaidžiant ir improvizuojant

SONY DSCViešasis kalbėjimas –  įgūdis, kuriam reikia nuolatinės praktikos. Norėdami laisvai, be įtampos kalbėti viešai turime ne tik tuo domėtis, bet ir nuolat praktikuotis. Suteikti sau galimybę, kuo dažniau pasisakyti prieš žmonių auditoriją. Norime pateikti 5 linksmus, kūrybingus viešojo kalbėjimo pratimus, kuriuos galite žaismingai atlikti draugų ratelyje vakarėlio metu ar norėdami geriau pažinti vienas kitą. :)

Atsitiktinių daiktavardžių istorija. Paruoškite žodžių korteles su surašytais įvairiais daiktavardžiais. Jų reikės bent 50, psichologų teigimu, kuo daugiau kortelių tuo įdomiau žaisti. Kortelėse gali būti užrašyti įvairiausi žodžiai, pvz.: paukštis, ragana, mėnulis, ratas, užtemimas, audra, akis, žvakidė, tapyba, aureolė, daržinė, purvas, mergaitė, garai ir pan.. Korteles reikėtų sudėti į dėžutę, išmaišyti ir jų nematyti, žaidėjas turi išsitraukti 2 korteles ir papasakoti istoriją apjungiančią išsitrauktus žodžius. Istorija turi turėti įvadą, dėstymą, išvadas, tačiau svarbu, kad istorija nebūtų sudėtinga, paini ir ilga. Kai pasiseka atlikti užduotį su 2 kortelėmis, kortelių skaičius yra didinamas. Ištraukiamos dar 2 kortelės, iš viso jau 4, pagal jas vėl pasakojama istorija, tokiu būdu kortelių skaičius yra didinamas iki 10. Papasakojus istoriją iš 10 kortelių į scenos vidurį eina kitas žaidėjas. Vėliau turi įvykti slaptas balsavimas, kuri istorija buvo įsimintiniausia ir įtikino klausytojus labiausiai.

Daiktų, įvykių atsiradimo istorijos… Paruoškite įvykių ar daiktų sąrašą, pvz.: pašto ženklas, dantukų fėja, zebro juostos, Gegužės pirmoji, ledai, kaulas, karutis ir pan.. Kiekvienas žaidimo dalyvis turi parengti pranešimą apie daikto, datos ar įvykių atsiradimą, papasakoti jų istoriją. Kalboje reikėtų vengti faktų, kuriuos sunku įsidėmėti. Kuo būsite labiau atsipalaidavę, tuo didesnė tikimybė, jog jūsų pasakojimas bus laisvas, linksmas ir eksprontinis.

Pasakojimas pagal duotą pabaigą. Paruoškite pasakojimų pabaigų sąrašą, pvz: „Tik padarykite tai“, „Briliantai yra amžini“, „Jis nugrimzdo į plačiuosius Atlanto vandenis“, „ Ten buvo pragariškai karšta“, „Meilė priverčia pasaulį suktis“, „ Amžinasis gyvenimo ratas“, „ O karalius ir toliau šmaikščiai juokėsi“, „ Juokingi pinigai“, „Juokas yra geriausias vaistas“… Kiekvienas kalbėtojas turi išsitraukti kortelę su parašytais istorijos pabaigos žodžiais. Žaidėjas turi 1-2 min. pasiruošti ir pasakoti istoriją, jos gale pritaikyti ir pasakyti ištrauktos kortelės žodžius.

Atspėk – melas, ar tiesa. Šis žaidimas lavina vaizduotę, laisvumą ir pasitikėjimą savimi. Žaidėjai turės ne tik kalbėti prieš auditoriją, bet ir įdėmiai stebėti kitų dalyvių kūno kalbą – neverbalinę komunikaciją. Kiekvienas dalyvis turi gauti po 1-2 daiktus ir 1-2 korteles. Daiktai gali būti įvairiausi ( jie turėtų būti surinkti iš žaidimų dalyvių, kitiems to nematant) ir sudėti į nepermatomą dėžutę, arba maišą. Vėliau kiekvienas dalyvis turi gauti po 1-2 daiktus ir 1-2 korteles su tekstu. Tekste galėtų būti parašyta, pvz.: kai aš buvau mažas…, įsimintiniausi nuotykiai 2014 m. liepos 2 d…, geriausia Kalėdų dovana…; mano ateities svajonė…; mano šeima ir pan.. 2 istorijos turi būti papasakotos teisingai, auditorijai nemeluojant, kita – meluojant, stengiantis, pasakyti kalbą kuo įtikinamiau, kad dalyviai neatskirtų, kas yra melagis. Kiekvienas dalyvis turi pasižymėti, kuri kalba jam atrodo netikra, sumeluota. Laimi kalbėtojas, kuris geriausiai įtikino auditoriją. Šis linksmas žaidimas ypač tinka dalyviams, kurie susitinka pirmąjį kartą.

Atsitiktiniai daiktai, neatsitiktinėje vietoje. Scenos viduryje reikėtų sudėti įvairiausius daiktus (jais turėtų pasirūpinti žmogus, kuris planuoja vakaro žaidimus), pvz.: kopėčios, plaukų džiovintuvas, žirklės, lipni juostelė, žvakė, tapkės, knyga – A. de Sent Egziuperi „Mažasis princas“ ir pan.. Kiekvienas dalyvis atėjęs kalbėti turi papasakoti istoriją, pasakojime panaudojant bent 1 daiktą iš scenos, esminė taisyklė, jog istorija turi būti reali, o jos pagrindinis veikėjas turite būti jūs.

Smagių ir įsimintinų akimirkų kalbant viešai… 😉

Straipsnis parengtas remiantis internetiniu puslapiu: www.write-out-loud.com

Be raštiško Oratorių mokyklos sutikimo, tekstą kopijuoti yra draudžiama.

Pažvelk savo baimei į akis!

Baimė nepatikti

Baimė nepatikti

Vertinimo baimė

Vertinimo baimė

Minčių dėstymo baimė

Minčių dėstymo baimė