Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

office-1209640_960_720

Kodėl karjeros konsultantai reikalingi daug labiau nei anksčiau?

Pasaulis nuolat kinta ir tai vyksta labai greitai. Dar prieš 5 ar 10 metų buvusios itin madingos ir populiarios profesijos šiomis dienomis gali būti pamirštomis. Renkantis profesiją šiais laikais negalime naiviai tikėti, kad tą patį darbą dirbsime visą savo gyvenimą. Dėl šios priežasties jau mokyklos suole dauguma susiduria su sunkumais priimant sprendimus šiuo klausimu. Tokiu atveju tikrais pagalbininkais tampa karjeros konsultantai, kurie padeda judėti tinkama linkme.

Kas yra karjeros konsultantas?

Vos prieš keletą dešimtmečių karjeros konsultantas stebėdamas mokinio ar studento pasiekimus padėdavo išsirinkti darbą visam gyvenimui. Tačiau viskas pasikeitė. Šiais laikais karjeros konsultavimas apima daug daugiau ir yra daug svarbesnis nei anksčiau. Paklausus daugumos karjeros konsultantų kas yra svarbiausia konsultacijos metu, turbūt dauguma atsakytų, kad pirmiausia reikia padėti asmeniui suvokti savajį „Aš“. Tai apima savęs pažinimą (charakterio savybių, temperamento ir pan.), savo vertybių, moralinių principų, įsitikinimų pažinimą. Tai suteikia karjeros konsultantui ir asmeniui pradžios tašką, nuo kurio jie gali kartu judėti išsikelto tikslo link.

Problemos su kuriomis susiduria jaunimas renkantis ateities karjerą

Mokiniai nuo mažų dienų skatinami kalbėti apie tai kuo nori būti užaugę. Tačiau laikui bėgant, daugelis mažam vaikui atrodančių neįtikėtinai įdomių profesijų gali tapti nebemadingomis ar net užmirštomis. Todėl mokiniui, kuris iki šiol nėra susidūręs su darbo rinkos pokyčiais  pasirinkti konkretų socialinį, gamtos mokslų ar kitą profilį mokykloje, gali tapti itin sudėtinga užduotimi.

Labai dažnai į konsultacijas žmogus ateina su visu baimių, streso, nepasitikėjimo savimi ir kitu ribojančiu įsitikinimų bagažu. Su šiuo bagažu karjeros konsultantas yra pasirengęs dirbti tiek kiek reikės, kad padėtų asmeniui priimti reikiamus sprendimus ir pastiprintų jo pasitikėjimą savimi.

Išskiriamos pagrindinės problemas su kuriomis susiduriama renkantis ateities karjerą:

 • problemos, susijusios su nepakankamu savęs pažinimu ir/arba neadekvačiu savęs vertinimu;
 • problemos, kylančios dėl karjeros galimybių pažinimo stokos;
 • su karjeros planavimu susijusios problemos (vizijos ir tikslų išsikėlimu, karjeros sprendimų priėmimu, tikslams pasiekti reikalingų planų pasirengimu);
 • su karjeros įgyvendinimu susijusios problemos (susijusios su darbo paieška, įsitvirtinimu jame, karjeros derinimu su kitomis gyvenimo sritimis).

Taip pat didelį stresą gali kelti patys karjeros sprendimai:

 • potencialių alternatyvų skaičius paprastai yra labai didelis (profesijų, aukštųjų mokyklų, organizacijų ir t. t.);
 • kiekvienai alternatyvai galima surinkti labai daug informacijos;
 • labai daug aspektų reikia įvertinti, siekiant priimti geriausią sprendimą dėl tinkamiausios alternatyvos; daug netikrumo susiję su kiekviena alternatyva (tiek dėl asmenybės pokyčių, tiek dėl pačių alternatyvų kaitos, jų galimybių ateityje).

 Kam naudingos karjeros konsultacijos?

Karjeros konsultacijos naudingos ir reikalingos visiems asmenims kurie nori pažinti, pastiprinti save, priimti sprendimus ir išsikelti realius, pasiekiamus karjeros tikslus. Ateik į konsultaciją, jei tu esi:

 • nepasirengęs/-usi priimti sprendimo;
 • jauti, kad turi ir nori priimti karjeros sprendimą, tačiau manai, kad tau reikalinga pagalba;
 • esi neapsisprendęs/-usi dėl per didelių pasirinkimo galimybių (būdinga talentingiems, daug galimybių turintiems asmenims);
 • nejauti poreikio priimti sprendimą, tačiau sprendimą priimti reikia (pavyzdžiui, mokaisi jau 10 – 12 klasėje).

 

Registracija į karjeros konsultaciją Oratorių mokykloje el.p.: info@oratoriumokykla.lt arba tel.: 8 640 60089

Straipsnis parengtas remiantis 2014 m. Aleliūnaitės ir Lapinsko knyga „Karjeros konsultavimas“.

Be raštiško Oratorių mokyklos sutikimo, tekstą kopijuoti yra draudžiama.

Pažvelk savo baimei į akis!

Ankstesnių nesėkmių baimė

Ankstesnių nesėkmių baimė

Vertinimo baimė

Vertinimo baimė

Oro trūkumo baimė

Oro trūkumo baimė