Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

Pasiruošimas viešajam kalbėjimui

Suaugusiųjų mokymai su aktoriumi Ramūnu Šimukausku... Mokomės taisyklingai kvėpuoti ;)Dauguma viešojo kalbėjimo ekspertų pritartų minčiai, kad tik praktika, praktika ir dar kartą praktika gali daryti stebuklus kalbant viešai. Kuo labiau domėsitės šia sritimi, tuo geriau jums seksis. O jei aplanko mintys: „Kuo čia domėtis juk ir taip viskas aišku – atsistoji ir kalbi“,- klystate. Yra daugybė parengtos metodikos, literatūros, mokymų kaip tinkamai pasiruošti ir pagerinti viešojo kalbėjimo įgūdžius.

Žingsniai, kurie gali padėti:

Išmanykite temą. Kai ruošiatės kalbai labai svarbu žinoti kokia tema turėsite parengti pranešimą ir žinoma ja išsamiai pasidomėti. Geriausias atvejis, kai jūs suprantate apie ką kalbate ir esate su ta tema susipažinę, turėję laiko ją išanalizuoti. Esant galimybei auditorijai užduoti klausimus, jūs turite nepasimesti ir žinoti, kad auditorija gali jūsų paklausti bet kokios informacijos apie kurią jūs kalbėjote. Vertėtų atsiminti, kad jei būsite atidžiai pasiruošę temai, į užduotus klausimus gebėsite rasti ir atsakymus.

Praktikuokitės. Visi viešojo kalbėjimo ekspertai pataria, kad praktika yra būtinybė, tiek patyrusiam lektoriui, tiek pradedančiajam. Praktikos dėka mes galime labiau įsigilinti į temą, simuliuoti kokie galėtų būti auditorijos klausimai, pasirepetuoti savo kūno kalbą, gestus. Reikia turėti mintyje, kad namuose berepetuojant jūs užtrunkate daug ilgiau, nei kad užtruksite realiai kalbant viešai. Taip nutinka dėl jaudulio, kai norisi viską pasakyti kuo greičiau ir bėgti nuo scenos…

Būkite organizuoti. Iš anksto, rūpestingai suplanuokite informaciją, kurią jūs norite pristatyti bei papasakoti auditorijai. Kuo labiau esate susiplanavę savo laiką tuo yra sistemingiau, tokiu atveju, mažiau lieka vietos improvizacijai. Kai esate jau patyrę lektoriai, užtenka būti apžvelgus kalbos trukmę ir ją suskirsčius dalimis, tuo tarpu, pradedantiesiems oratoriams rekomenduojama tiksliai susiplanuoti kalbos turinį. Sistemingai susiplanavus kalbą galite išvengti didesnio jaudulio.

Nebijokite netikėtos tylos. Jei taip atsitiko, kad kalbos pradžioje, viduryje, ar pabaigoje kažką pamiršote, susipainiojote, tai tikrai ne pasaulio tragedija. Tai nedidelė problema, kuri gali tapti dideliu pliusu auditorijai apgalvoti jūsų mintis. Net jei ir ilgiau nerasite tinkamų žodžių pradėti naują mintį ar tęsti seną, tikėtina, kad auditorijai tai nesukels didelių nesklandumų. Dažnai pačiam kalbėtojui tos kelios sekundės pavirsta ilgom minutėm, tačiau dažnai taip atrodo tik mums patiems.

Sumažinkite jaudulį. Prieš einant į auditoriją kalbėti viešai būtų puiku jei turėtumėte galimybę pabūti tik su savimi. Ekspertai pataria kelis kartus giliai įkvėpti, paskaičiuoti, nurimti, sukoncentruoti savo mintis tik į kalbos turinį, o ne į šalutinius veiksmus: auditorijos nuomonę, veido išraišką, replikas.

Jog pasiruošimas kalbai neatrodytų nuobodus ir labai sudėtingas procesas – atkeliauk į Oratorių mokyklą, čia ruošiamės ir mokomės visi kartu… 😉

Straipsnis parengtas remiantis internetiniu puslapiu: www.mayoclinic.org

Be raštiško Oratorių mokyklos sutikimo, tekstą kopijuoti yra draudžiama.

Pažvelk savo baimei į akis!

baime apsijuokti

Baimė apsijuokti

Baimė nepatikti

Baimė nepatikti

Ankstesnių nesėkmių baimė

Ankstesnių nesėkmių baimė