Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

Suaugusiųjų grupės dalyvė Dalia dalinasi savo mintimis... :) Kamera netokia ir baisi , kai nuolat praktikuojamės... :)

VIEŠASIS KALBĖJIMAS – BAIMĖ, KURIĄ GALIMA ĮVEIKTI

Įvairių apklausų metu nustatyta, kad viena didžiausių žmonijos baimių yra viešojo kalbėjimo baimė. Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikti tyrimai atskleidė, kad kartais net mirties baimė nublanksta prieš viešojo kalbėjimo baimę. Tyrimo metu dalyvavę respondentai teigė, kad dažniausiai viešojo kalbėjimo baimę jaučia dėl to, kad darželyje, mokykloje, universitete juos kritikuodavo auklėtojai, mokytojai, dėstytojai ar tėvai, todėl net ir suaugę jie nepasitiki savimi ir mano, kad jų išsakytos mintys yra kvailos, niekam neįdomios. Tad visa ši sukaupta ankstyvoji patirtis sutrukdo ir brandžiam asmeniui tinkamai išreikšti save ir siekti savo gyvenimo svajonių.

AR KALBĖTI PRIEŠ AUDITORIJĄ GALI VISI?

Žmonės dažnai bijo kalbėti viešai, vengia tokių situacijų, o nesant galimybei išsisukti, tikisi, jog kalbą pasakys ekspromtu ir jai iš anksto ruoštis nereikės. Tad nenuostabu, kad nepavykus pasakyti rišlios ir sklandžios kalbos tenka nusivilti, o tada mus aplanko ir mintys: „viešasis kalbėjimas ne man“, „aš tai jau taip pasakyti nemoku, nesugebu“ ir pan. VšĮ „Oratorių mokykla“ įkūrėja Vilma Kubilienė teigia, kad: „Mokėjimas laisvai bendrauti, kalbėjimas viešai, rišlus minčių ir nuomonės dėstymas, nėra įgimtas talentas ir tai turi būti ugdoma nuo vaikystės. Šiuos įgūdžius reikia ugdyti lygiai taip pat, kaip ir bet kuriuos kitus. Moksleiviai, studentai turi būti mokinami bendravimo pagrindų, turi žinoti kaip valdyti kūno kalbą, balsą, praktikuoti streso nusiraminimo būdus, įveikti auditorijos baimę, pasitikėti savimi. Ir jeigu kuo anksčiau vaikams, jaunimui suteiksime sąlygas įveikti tą vieną dažniausių žmonijos baimių vėliau jie nebebijos ir bus tokie į kuriuos gera žiūrėti, su kuriais nepaprastai gera bendrauti, kurie drąsiai sieks savo svajonių, žodžiu – bus laimingi.“ Tačiau turime atkreipti dėmesį, kad kalbėtojas geriau jaučiasi ir gali laisviau išreikšti save, kai yra saugioje, draugiškoje aplinkoje, kai auditorija oratorių palaiko ir juo tiki. VšĮ „Oratorių mokykla“ lektorius, ilgametis seminarų, mokymų treneris Robertas Šunokas sako: „jei Dievas davė mums ausis ir burną, tai mes visi galime reikšti savo nuomonę, bendrauti ir kalbėti viešai“. Kalbėti viešai galime visi, tik tam reikia noro, nuolatinės praktikos bei palaikymo.

KODĖL ŽMONĖS BIJO KALBĖTI VIEŠAI?

Viešojo kalbėjimo baimė ne retai sukelia nemalonių jausmų. Ne kartą teko girdėti, kaip žmonės dalinasi išgyvenimais apie tai, kad žinant, jog greitai teks pasisakyti pradeda džiūti burna, dingsta mintys, ima virpėti rankos, kojos, pila prakaitas, trūksta oro ir pan. Galvoje sukasi įkyrios mintys: „mane sukritikuos“, „atrodau negražiai“, „kiti pamatys, jog aš labai jaudinuosi“ ir pan. Oratorių mokyklos lektoriaus R. Šunoko nuomone žmonės per daug galvoja. Jie prisigalvoja ką kiti mąsto, kodėl klausytojo veido išraiška tokia, kas bus jei aš ką ne taip pasakysiu ir pan. „O kas žino kaip turi būti?“ – klausia oratorių treneris.  Reikia priimti viską „čia ir dabar“, taip kaip yra taip ir turi būti. Reikia tiesiog būti šiame momente ir bendrauti. Beje, šiuos dalykus galima ir reikia lavinti.

Tačiau kitas atvejas, kai žmogus jaučia didelę baimę, nes kalbai yra mažai pasiruošęs arba išvis nepasiruošęs. Lietuvoje vis dar vyrauja nuomonė, jog čia tik kalbėjimas, reikės ir pašnekėsiu. Viešojo kalbėjimo ekspertų nuomone, kalbai reikia pradėti ruoštis iš anksto. Puikus pavyzdys „Apple“ kompanijos įkūrėjas Steve Jobs, kuris 10-ies minučių pranešimui paruošti skirdavo 200 valandų. Žinodami šį faktą, galime suprasti kodėl viešojo kalbėjimo kritikai neturėdavo S. Jobsui pastabų. Išankstinis pasiruošimas kalbai ir praktika gali padėti pasiekti puikių rezultatų ir žinoma įkvėpti kitus.

BŪDAI PADĖSIANTYS SUMAŽINTI VIEŠOJO KALBĖJIMO BAIMĘ

Patarimų ką daryti, kaip atsikratyti viešojo kalbėjimo baimės yra nemažai, tačiau kiekvienam asmeniškai reikėtų atrasti metodą, kuris būtent jam yra priimtiniausias ir tinkamiausias. Oratorių mokyklos treneriai pateikia kelis galimus jaudulio nuraminimo būdus, kurie galėtų padėti sumažinti viešojo kalbėjimo baimę: taisyklingas kvėpavimas – gilus įkvėpimas, iškvėpimas ir pan.; fiziniai pratimai – pritūpimai, atsispaudimai ir pan.; dėmesio valdymas – žiūrime į tuos klausytojus, kurie palaiko. Reikia atkreipti dėmesį, kad tam, jog paminėti būdai būtų efektyvūs reikia išmokti tinkamai juos naudoti, taikyti. Oratorių mokyklos įkūrėja V. Kubilienė įsitikinusi, kad vienas veiksmingiausių būdų įveikti viešojo kalbėjimo baimę yra kuo daugiau kalbėti, praktikuotis saugioje sau aplinkoje, ieškoti bendraminčių.  Reikėtų keisti nuostatas, jog sklandžiai bei įkvepiančiai kalbėti pavyks savaime. Domėjimasis, praktika, nuolatinės treniruotės – veiksmingiausias būdas įveikti viešojo kalbėjimo baubus.

Be raštiško Oratorių mokyklos sutikimo, tekstą kopijuoti yra draudžiama. 

Pažvelk savo baimei į akis!

Oro trūkumo baimė

Oro trūkumo baimė

Minčių dėstymo baimė

Minčių dėstymo baimė

Baimė paraudonuoti

Baimė paraudonuoti