Viešojo kalbėjimo ir oratorystės meno mokykla

body

Kūno kalba viešosios kalbos metu

Ne tik viešoji kalba gali turėti įtakos auditorijos apsisprendimui, kalba buvo įdomi ir įtraukianti, ar nuobodi ir monotoniška. Vertėtų nepamiršti ir kito labai svarbaus psichologinio aspekto – kūno kalbos. Tai neverbalinė kalba, kuri per žmogaus kūno judesius, elgseną ir poziciją tarpusavio dialoge bei viešosios kalbos metu gali perteikti to žmogaus nuostatas, mintis bei jausmus.

Remiantis „Etikos gido“ atliktais moksliniais tyrimais, įrodyta, jog dialogo metu verbaliniu būdu, t.y. žodžiais, perduodama tik 7% norimos informacijos, 38% perteikiama per balso toną bei tembrą, o likę 55% per neverbalinius ženklus. Kitaip tariant kūno kalbą – žmogaus rodomi gestai, laikysena, veido išraiška, akių kontaktas.

Kūno kalbą yra ganėtinai sunku sukontroliuoti, ypatingai stresinėse ar neįprastose žmogui situacijose. Vienas iš tokių atvejų – viešoji kalba. Jos metu ypač svarbu gebėti valdyti savo kūno kalbą ir pažaboti esantį jaudulį, kuris neatsiskleistų būtent per kūno kalbą. Mokslininkai tirinėjantys viešosios kalbos procesą teigia, jog oratorius turėtų atrodyti savimi pasitikintis, gerai žinantis apie ką kalba, norintis šiltai užmegzti ryšį su auditorija, tačiau ne arogantiškas.

  • Viešosios kalbos metu reikėtų vengti stovėti ar sėdėti sukryžiuotomis rankomis prieš krūtinę, kadangi tai atskleidžia, jog oratorius užsiblokuoja ir nori apsisaugoti nuo auditorijos žvilgsnių, nuomonės. Oratorius turi būti atviras su klausytojais ir norintis sukurti jaukią, šiltą atmosferą.
  • Mokslininkų nuomone, dažnai viešosios kalbos metu kalbėtojas taip nervinasi ir patiria stresą, kad nekontroliuoja savo elgesio. Tad nenuostabu, jog pastebime, kaip oratorius liečia savo kūną. Iš jaudulio krapšto nosį, liečia rankų pirštus, taisosi palaidinę ar marškinėlius. Intensyviai gestikuliuoja rankomis, tačiau judesiai ne visada kalbai sukuria papildomą vertę.
  • Viešosios kalbos ekspertai pabrėžia, kad moterys kalbėdamos viešai dažnai liečia ausų spenelius, taisosi plaukus, apyrankes ar kitus papuošalus, būna sukryžiuotomis kojomis. Tuo tarpu vyrai, liečia nosį, trina rankas, o kartais ir kalbėdami jas laiko kelnių kišenėje.

Pasak mokslininkų, kūno kalba yra naudojama ne tik kalbai pagyvinti, bet ir norint lengviau įtikinti auditoriją. Tad labai svarbu, išmanyti pagrindinius kūno kalbos aspektus ir stengtis neliesti savęs, o užmegzti akių kontaktą su auditorija ir visą dėmesį nukreipti tik į ją. Tikslingas kūno kalbos valdymas ir kontroliavimas kalbant gali taip pat nemažai prisidėti prie sėkmingos kalbos auditorijos įvertinimo.

Straipsnis parengtas remiantis internetiniais puslapiais: www.wikihow.com; www.businessdictionary.com

Be raštiško Oratorių mokyklos sutikimo, tekstą kopijuoti yra draudžiama. 

Pažvelk savo baimei į akis!

Oro trūkumo baimė

Oro trūkumo baimė

Ankstesnių nesėkmių baimė

Ankstesnių nesėkmių baimė

Vertinimo baimė

Vertinimo baimė